sobota, 22 kwietnia 2017

Ile psa w psie?

Co się kryje pod tym tytułem? Na pewno każdy, kto posiada kundelka, zastanawiał się co zostało pomieszane w jego genach. Często są to zwykłe domysły po wyglądzie ogon, długości uszy czy jakimś specyficznym zachowaniu. I ja dzisja postanowiłam zestawić kilka faktów Nikowego wyglądu, zachowania do pewnych psich ras. Post w celach humorystycznych. Nie ważne co pomieszało się w genach Niko, zawsze będzie jedyny w swoim rodzaju.  


Na świecie jest dużo różnych ras psów. Jedne bardziej znane, inne mniej... rasy, które od lat wyglądają tak samo i te, które zostały "ulepszone" przez człowieka. Zacznę może od ogólnego pojęcia rasy psów. Co to jest rasa? Na pewno każdy z nas wie, ale czy potrafimy to wyjaśnić - dlatego sięgnę po książkową wiedzę.

Wszyscy wiedzą, że psy pochodzą od wilków i jest to prawda, ale bardzo długo uważano psa za odrębny gatunek, którego tajemniczy przodkowie zniknęli bez śladu. Nie chciano uwierzyć, że pies może mieć jakieś powiązanie z wilkiem. Najważniejszym kryterium, które pozwalało klasyfikować zwierzęta do jednego gatunku było płodne potomstwo. I tutaj krzyżując psa z wilkiem otrzymywane było potomstwo, które dalej mogło tworzyć swoją "rodzinę". Jednak przez długi czas mimo tego, środowisko kynologiczne sprzeciwiało się stwierdzeniu, że pies i wilk to jeden gatunek. Obecnie, po wielu badaniach i sporach uznano je jako jeden gatunek, a wyodrębniono podgatunki, czyli pies jest podgatunkiem wilka.

Psy należą do rodzaju Canis, gatunku Canis Lupus i podgatunku Canis Lupus Familiaris. Ważne jest, żeby nie mylić pojęcia gatunku z rasą. Rasa psa jest określeniem, które pozwala rozróżnić szczególne cechy np. charakterystyczna budowa, predyspozycje do danej aktywności, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie i utrzymywane są według danego wzorca, który ustalony jest już przez człowieka.

 źródło: "Encyklopedia PIES" M. Alnot-Perronin, C. Arpaillange, P. Pageat
Po krótkim wstępie przejdźmy do głównego tematu. Postaram się znaleźć kilka cech, które łączą Niko z innymi rasami. Oczywiście są to bardzo ogólne wnioski i prawdopodobnie nie będą zgadzać się w stu procentach, ale na pewno nie jestem jedyna, która zastanawia się co siedzi w tym kundlu.

BEAGLE

Jaka rasa przychodzi mi na myśl jak spoglądam na Niko? Pierwsze skojarzenie jak zobaczyłam Niko już w schronisku to był właśnie beagle. Kolorem całkowicie się różnią, budową ciała także, ale mimo to Czarny ma wiele wspólnego z tą rasą. Niko jest raczej mniejszy od beagle i bardziej masywny, ale głowa, uszy i wyraz pyska ... to jest ten element, który sprawia, że Niko bardzo przypomina mi beagle. Wiecznie smutna mina, majtające uszy na wszystkie strony.  Dochodzi do tego nos, który jest przy ziemi cały czas. Niko uwielbia wszelkie wycieczki do lasu, na pole...a nos pracuje wtedy na najwyższych obrotach. Donośny szczek? Jak NIko zacznie szczekać całe osiedle go usłyszy. Potrafi narobić hałasu podobnie do beagle.

 źródło: pinterest.com
BASSET HOUND
Co takiego z tej rasy można spotkać u Niko? Przede wszystkim łapy. Niko jak na swój wzrost ma bardzo duże łapy, które są krótkie, ale bardzo masywne i spokojnie pasowałyby do jakiegoś większego psa. Kojarzycie wygląd obecnego basseta? To na pewno wiecie, że ma on sporo skóry... nie wiem kto obdarzył mojego psa tak dużym nadmiarem skóry, ale jest to fakt, który pozwala mi łączyć go z bassetem. Wydaje mi się, że skóry Niko starczyłoby na psa typu maltańczyk, a na pewno na jego większość. Ogon basseta jest sterczący i mocny, u Czarnego wygląda to podobnie, chociaż często go zakręca.

źródło: pinterest.com
JAMNIK
Ta rasa znajduje się tutaj bardziej żartobliwie. Co łączy Niko z jamnikiem? Długość ciała i krótkie łapy... oczywiście nie oznacza to, że Niko od razu stanie się jamnikiem, ale każdy długi pies zawsze będzie kojarzył mi się z tą rasą. Kolejna rasa, która uwielbia używać nosa, a Niko jak najbardziej to popiera i w każdej możliwiej sytuacji wykorzystuje czas na węszenie.

DOG NIEMIECKI 
Halo, halo...a co tutaj robi ogromny molos? Niko ani nie jest duży, do molosa mu daleko. Jednak usposobienie doga pasuje do Czarnego. Podobno psy tej rasy uwielbiają się przytulać, wchodzić na kolana, wszelkie ciepłe miejsca w domu są przez te psy "zawłaszczane". Niko jest urodzonym miziakiem...przytulanie to jego drugie imię, nie przeszkadza mu jego waga, żeby znaleźć się na kolanach, a wszystkie poduszki, koce i łóżka są najlepszym miejscem na drzemkę.

LABRADOR
Tutaj pod uwagę bierzemy tylko umaszczenie czarne, bo to właśnie jest punkt podobieństwa. Skądś musiał wziąć się czarny kolor w Nikowym życiu. A czemu przodkiem nie mógłby być czarny labrador? Poza kolorem... porównując zdjęcia, Niko nawet wyglądem pyska przypomina labradora.

źródło: pinterest.com
Jakby tak porównywać każdą cechę Nikowego charakteru na pewno znalazłoby się dużo więcej ras, w których można doszukać się podobieństwa. Jednak wyżej wymieniona piątka wystarczy, żeby powstał Niko. Oczywiście post nie ma na celu obrażania ani mieszańców, ani psów rasowych, a powstał jedynie w celach humorystycznych. Ja sama lubię doszukiwać się pewnych cech w charakterze Niko, a później dopasowywać do niej daną rasę psa. Jedna tego ile się pomieszało w genach przez pokolenia to nikt nie wie. Z każdej rasy po kapce i wyszło 100% Niko.  

A Wasze kundelki do jakiej rasy są podobne? 
 
P.S.: A tutaj zagadkowe połączenie z tytułowego zdjęcia, czy ten cień nie jest podobny do Niko? Proszę nie patrzeć na piękne połączenie, ale jestem sama zaskoczona, że tak dobrze oddało to wygląd Niko. KLIK TUTAJ - połączenie głowy beagle, ciało i ogon basseta, a do tego nogi jamnika.

8 komentarzy:

 1. Ostatni link w poście niestety jest chyba uszkodzony, bo wyświetla się tylko znak pokazujący brak zdjęcia.
  Ja tam uważam że pysk Niko jest straaasznie podobny do Beagla. Zamiast Basseta bym go przyrównała do Jamnika po prostu. Strasznie uroczy z niego psiak. No i fajny pomysł na post :)
  Pozdrawiamy! | Biscuit Life

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Link poprawiony :D Mam nadzieję, że teraz będzie działał. Basset i jego ogromne łapy, a do tego nadmiar skóry - Niko ma dokładnie to samo, chociaż skóry trochę mniej.

   Usuń
 2. Nie lubię doszukiwania się w kundlach jakiś ras. To psy rasowe wywodzą się z kundli a nie na odwrót ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny pomysł na post :) Mi Niko jakoś przypomina posokowca bawarskiego :)
  Pozdrawiamy M&B

  OdpowiedzUsuń
 4. Niko wygląda jak taki Entlebucher lub Drever.
  A w moim psie na pewno tkwi: Golden, Podhalan i Akbash :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo często się nad tym zastanawiam szczególnie że ludzie dziwnie reagują jak mówię że mam kundelka ;D. Dla mnie Emet to pointer-labrador, zdecydowanie :D.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niko jest rasowym kundlem :D Mi pierwsze co to przypomina jamnika,beagle? również! ten wyraz mordki idealnie oddaje tą rasę :D Mój Iron przypomina z umaszczenia wyżła weimarskiego,jak był szczeniakiem w zupełności był do tej rasy podobny.Teraz jak już dorósł wygląda bardziej jak owczarek australijski i przyznam,że wiele osób widząc go pyta się jaka to rasa.Bardzo fajny post!
  Pozdrawiamy :D

  OdpowiedzUsuń

Lubię komentarze odnoszące się do tekstu, a nie tylko i wyłącznie do zdjęć. Każdy komentarz i nowy czytelnik to dla mnie duża motywacja do dalszego pisania! :)